jazyk
wine Moravský klenot v centru Prahy foto

Historie

Historie sklípku se s největší pravděpodobností začíná psát zároveň s historií Hamerského rybníka, tj. někdy po roce 1770. Původní sklípek-štola byl určen k uchovávání ledu, nařezaného přes zimu na rybníce a uschovaného pro chlazení piva. Za II. světové války sloužil jako protiletadlový kryt. Většinu své existence však sloužil jako sklad, např. v roce 1943 jako sklad třaskavin, po válce sklad plynových masek CO a v době relativně nedávné jako sklad zeleniny a brambor.
V roce 1996 získali štolu Josef a Hana Kalašovi a začali v ruinách budovat vinný sklep. Rekonstrukci začali portálem, potom vybudovali šenk a nakonec i sklepní prostor hluboko v kopci. Sklep je třicet dva metrů dlouhý, pět metrů široký a čtyři metry vysoký, krytý čtrnáctimetrovým nadložím. Práce trvaly čtyři roky. Prostory bylo nutno vyčistit, asanovat zdivo, zavést elektřinu, obnovit vstupní portál a vybudovat sociální zařízení. Ale výsledek tvrdé práce brzy začal stát opravdu za to.

 

Současnost

V dnešní době patří Lechovický Sklípek mezi vyhlášená místa v Praze nejen díky výtečnému vínu, ale právě kvůli nezaměnitelné jihomoravské atmosféře. V zimě je sklípek, který pojme až 70 lidí, vytápěn krbem, v létě je kapacita zahrádky téměř neomezena, sednout se zkrátka dá u rybníka kamkoli J V nabídce najdete kromě 18cti druhů stáčených vín také vína přívlastková, výbery z hroznů, ledová, slámová až po speciální edice. Zapomenout nemůžeme ani na kvalitní sezónní burčák, nebo na zimní „Kalašův svařák“. Náš nový tým se soustředí především na spokojenost zákazníků a kvalitu vína a zachování příjemného moravského prostředí.